Centrum Berlina cz.1: Reichstag i Brama Brandenburska

Drogi Czytelniku,
poniżej znajduje się pierwsza z dziesięciu części przewodnika po turystycznym centrum Berlina. Zapraszam do zapoznania się ze wstępem do przewodnika oraz pozostałymi częściami!

Nawigacja:

  • Wstęp do przewodnikaspis treści, wyjaśnienia i zasady korzystania, linki do wszystkich części
  • Część drugaPotsdamer Platz, Sony Center, Kulturforum, Leipziger Platz

Na samym dole znajdują się Pytania i odpowiedzi związane z prezentowaną częścią przewodnika.

BERLIN MITTE – PRZEWODNIK

1. Hauptbahnhof – Reichstag – Brama Brandenburska – Potsdamer Platz

Najważniejsze obiekty przy trasie: Dworzec Hauptbahnhof, Reichstag, Brama Brandenburska, Pomnik Pomordowanych Żydów Europy, Potsdamer Platz

1
Pomnik Pomordowanych Żydów Europy

Opis szczegółowy:

Opis szczegółowy obejmuje możliwie wiele atrakcji w danej okolicy. Obejście wszystkich wymienionych niżej obiektów – nie licząc przerw i zwiedzania w środku – zajmuje minimum 1,5 godziny. W praktyce będą to 2 – 3 godziny + zwiedzanie wnętrz, przerwy na posiłek itp. Przy krótkim pobycie można ograniczyć się do najważniejszych punktów podanych wyżej.

A. Hauptbahnhof – Reichstag

Spacer rozpoczynamy na dworcu głównym Hauptbahnhof. Tu właśnie wysiada z pociągu wielu turystów pragnących zwiedzić Berlin w 1 dzień. Tu też każdego dnia roku – także w niedziele i święta – można zrobić zakupy. Sam obiekt jest bardzo nowoczesny i ciekawy pod względem architektonicznym. W środku można przemieszczać się po pięciu poziomach, z czego na najniższym i najwyższym znajdują się perony, a na trzech środkowych – restauracje, sklepy i punkty informacyjne.

Wychodzimy z dworca od strony Washingtonplatz i udajemy się ulicą Friedrich-List-Ufer w stronę rzeki. Przechodzimy most Gustav-Heinemann-Brücke, po czym znajdujemy się na zielonym terenie zwanym Spreebogenpark, tuż obok budynków rządowych. Pozostaje tylko dojść do Paul-Löbe-Allee i dalej do budynku Reichstagu.

2
Widok na Hauptbahnhof

B. Zwiedzanie Reichstagu

Reichstag czy Bundestag? Urzędujący w środku niemiecki parlament nosi nazwę Bundestag, natomiast jego siedziba nazywa się Reichstagsgebäude (budynek Reichstagu) lub w skrócie po prostu Reichstag. Neorenesansowa budowla powstała pod koniec XIX wieku, charakterystyczna szklana kopuła została natomiast udostępniona do zwiedzania w roku 1999.

Popularną atrakcję stanowi właśnie zwiedzanie kopuły Reichstagu. Za wstęp nie trzeba płacić, należy jednak z wyprzedzeniem zapisać się na wejście przez internet (linki: angielski, niemiecki). W wersji angielskiej wybieramy z listy „Visit to the dome”, a w niemieckiej „Besuch der Reichstagskuppel”. Kopuła i otaczający ją taras stanowią niewysoki punkt widokowy, z którego widzi się m.in. Hauptbahnhof, Bramę Brandenburską, pobliski park Tiergarten i okolice Potsdamer Platz. Uwaga, przed rozpoczęciem zwiedzania przechodzi się szczegółową kontrolę. Wygląda ona mniej więcej jak na lotnisku.

Organizowane są również oprowadzania z przewodnikiem po Reichstagu i sąsiadujących z nim budynkach, jak Paul-Löbe-Haus czy Jakob-Kaiser-Haus. Ponadto można zapisać się na uczestniczenie w sesji plenarnej Bundestagu w charakterze słuchacza albo na odwiedzenie sali plenarnej z krótkim wykładem na temat pracy parlamentu. Najwięcej możliwości mają osoby znające dobrze język niemiecki, można jednak próbować znaleźć oprowadzanie w innym języku. Duże szanse ma się z angielskim bądź francuskim. Większość, a może i wszystkie oferty oprowadzania zawierają już w sobie wejście na kopułę na sam koniec zwiedzania.

11
Reichstag widziany z Jakob-Kaiser-Haus

C. Dzielnica rządowa – Regierungsviertel

Okolica, w której się znajdujemy, bywa nazywana Regierungsviertel, czyli dzielnicą rządową. Dłuższą przerwę powinni zaplanować tu fani nowoczesnej architektury, których oprócz wspomnianych budynków Paul-Löbe- i Jakob-Kaiser- może zainteresować także umieszczony tuż nad rzeką Marie-Elisabeth-Lüders-Haus. Ten ostatni znajduje się na terenie byłego Berlina Wschodniego, to Szprewa wyznaczała w tym miejscu granicę między RFN a NRD.

Marie-Elisabeth-Lüders-Steg to most łączący wschodnią i zachodnią część miasta, będący symbolem zjednoczenia. Jest to otwarta dla wszystkich dolna kładka poprowadzona od Marie-Elisabeth-Lüders-Haus do Paul-Löbe-Haus. Na przebiegający nad nią górny most mogą dostać się natomiast wyłącznie osoby przebywające w jednym z budynków.

Ciekawie prezentujące się przeszklone przejścia nadziemne nad Dorotheenstraße stanowią integralną część znajdującego się po obu stronach ulicy gmachu Jakob-Kaiser-Haus. Prowadzi nimi wspomniana wyżej trasa zwiedzania z przewodnikiem. Zapisy odbywają się na tej samej stronie, na której rezerwuje się zwiedzanie kopuły Reichstagu.

W dzielnicy rządowej znajduje się także Bundeskanzleramt, czyli siedziba Urzędu Kanclerza Federalnego. Postmodernistyczny budynek z betonu i szkła bywa żartobliwie nazywany pralką. Osoby preferujące przedwojenną architekturę powinny przyjrzeć się pobliskiej Ambasadzie Szwajcarii. Po przeciwnej stronie siedziby Urzędu Kanclerza mieści się natomiast Haus der Kulturen der Welt, obiekt przeznaczony do promowania sztuki współczesnej oraz organizacji różnych imprez i wykładów. Ze względu na nietypowy kształt budowlę określa się mianem ciężarnej ostrygi. Przy odrobinie szczęścia podczas spaceru po okolicy usłyszy się melodie wygrywane przez pobliski carillon.

Stąd zboczyć można w kierunku pałacu Bellevue, Kolumny Zwycięstwa Siegessäule, parku Tiergarten i okolic Zoo. Nasza trasa przebiega jednak inną drogą.

4
Budynki rządowe nad Szprewą

D. Brama Brandenburska

Wracamy do szlaku, który opuściliśmy pod Reichstagiem. Ulicami Scheidemannstraße i Ebertstraße szybko dochodzimy do symbolu miasta. Przed nami Brama Brandenburska! Należy przejść na stronę Pariser Platz, ponieważ to tam wszystko się dzieje.

Pod Brandenburger Tor (bo tak brzmi niemiecka nazwa) zawsze gromadzą się tłumy turystów oraz osoby pragnące tychże turystów zabawić. Właśnie tu najłatwiej o zdjęcie z przebierańcem czy napotkanie rowerowej taksówki. W okolicy znajduje się wiele sklepów z pamiątkami, restauracji i sieciowcyh fast foodów. Przestrzegam jednak przed wydawaniem pieniędzy w tym miejscu. Okolica należy do turystów, berlińczycy nigdy nie umawiają się tu na spotkanie. W innych częściach miasta można zjeść lepiej i taniej, a na stanie w kolejce po kiepskiego hamburgera po prostu szkoda życia.

Zwiedzanie Bramy Brandenburskiej polega na przyglądaniu się jej z zewnątrz. Nie ma możliwości wejścia na górę. Od środka można wprawdzie zobaczyć tzw. Raum der Stille – pokój ciszy, pełni on jednak wyłącznie funkcję miejsca skupienia. Szczyt bramy zdobi słynna Kwadryga, którą kieruje bogini zwycięstwa Wiktoria. W czasach, kiedy stał jeszcze Mur Berliński, dostęp do całego obiektu był zamknięty dla wszystkich, z wyjątkiem służb granicznych i wyjątkowych gości. Dziś możemy podejść pod sam obiekt, a także swobodnie przechodzić raz na wschód, raz na zachód.

5
Brama Brandenburska z kwadrygą

E. Okolice Bramy Brandenburskiej – wystawy i ambasady

W najbliższej okolicy mieści się kilka ważnych ambasad. Monumentalny budynek przy Unter den Linden 63 to Ambasada Federacji Rosyjskiej, przedstawiciele Wielkiej Brytanii pracują natomiast przy zamkniętym odcinku Wilhelmstraße, a ich amerykańscy i francuscy koledzy na samym Pariser Platz. Ambasada RP przeniesie się na Unter den Linden już za kilka lat. Obecnie trwają prace budowlane. Ciekawostkę stanowi także znany z serialu, luksusowy Hotel Adlon obecnie Adlon Kempinski – znajdujący się przy Unter den Linden 77.

Chociaż samo spoglądanie na Bramę Brandenburską nic nie kosztuje, nietrudno znaleźć płatne atrakcje w tym rejonie miasta. Należy do nich słynne muzeum figur woskowych Madame Tussauds, w którego berlińskim oddziale czekają podobizny Angeli Merkel, Baracka Obamy, Alberta Einsteina, Marlene Dietrich czy Angeliny Jolie. Bilet do Madame Tussauds nie należy do najtańszych, w dniu swoich urodzin otrzymamy go jednak za darmo (więcej na ten temat w tym wpisie)!

Można wybrać się też na pokaz multimedialny The Gate dotyczący historii Berlina albo obejrzeć wystawę sztuki w Akademie der Künste. Darmowe jest natomiast wejście do punktu informacyjnego Erlebnis Europa poświęconego tematyce Unii Europejskiej.

F. Pomnik Holokaustu

Ruszamy w dalszą drogę wzdłuż Ebertstraße. Po kilku minutach marszu ukazują się przed nami dziwne betonowe bloki. Jest to Denkmal für die ermordeten Juden Europas, czyli Pomnik Pomordowanych Żydów Europy. Ten kontrowersyjny projekt, znany również pod nazwą Holocaust-Mahnmal, nie jest traktowany przez odwiedzających z należytą powagą. Wiele osób nie widzi związku między abstrakcyjnym dziełem a ludzką tragedią. Niektórzy traktują konstrukcję jako skate park, labirynt czy miejsce na piknik. Warto przeznaczyć chwilę na spacer alejkami pomnika w zupełnej ciszy i nie zwracać uwagi na osoby nie umiejące się zachować. Zwiedzić można też podziemne muzeum.

Po przeciwnej stronie ulicy znajduje się mniej znany pomnik poświęcony homoseksualistom prześladowanym w czasach narodowego socjalizmu (niem. Denkmal für die im Nationalsozialismus verfolgten Homosexuellen). Co ciekawe, obiektem zajmuje się to samo towarzystwo, które opiekuje się Pomnikiem Holokaustu. W innych częściach parku Tiergarten rozlokowano kolejne miejsca pamięci związane z ofiarami przymusowej eutanazji oraz pomordowanymi Sinti i Romami. Miejsc takich jest wiele, gdyż zwykle upamiętnienie jednej grupy ofiar skutkuje niezadowoleniem innych środowisk, które rzekomo czują się pominięte.

7
Piknik na pomniku

G. W stronę Potsdamer Platz

Trasa wiedzie dalej ulicą Ebertstraße w kierunku południowym, wzdłuż rozebranego już muru. Im bliżej Potsdamer Platz, tym ulica robi się ciekawsza. Pojawiają się kolejne restauracje i kolorowe parasole. Po drodze można wstąpić do budynku Science Center Berlin – Ottobock mieszczącego się przy Ebertstraße 15A, w którym znajduje się multimedialna wystawa na temat budowy ciała człowieka i poruszania się. Wstęp bezpłatny.

Nadal idziemy prosto. Naszym oczom ukazują się wejścia na dworzec kolejowy, symbole S-Bahnu i coraz wyższe budynki. Dochodzimy do dużego skrzyżowania. Jesteśmy na Potsdamer Platz, skąd rozpoczniemy drugą część spaceru (link na górze strony).

8
Potsdamer Platz

Pytania i odpowiedzi:

1. Ile czasu potrzeba na zobaczenie najważniejszych punktów?

33 minuty wystarczą na przejście najkrótszą trasą między najważniejszymi obiektami, czyli od dworca Hauptbahnhof do Reichstagu, stamtąd do Bramy Brandenburskiej i dalej obok Pomnika Pomordowanych Żydów aż do Potsdamer Platz. Czas potrzebny na przerwy i oglądanie obiektów każdy musi oszacować sam.

W szczególności w tych 33 minutach nie zawiera się czas na zwiedzanie, potrzebny np. na wejście na kopułę Reichstagu, oprowadzanie z przewodnikiem, wizytę w muzeum, spacer po dzielnicy rządowej czy okolicach Bramy Brandenburskiej.

Dalsze wyjaśnienia znajdują się we wstępie do przewodnika (link na górze wpisu).

9
Reichstag/Bundestag
2. Kiedy należy ograniczyć zwiedzanie do najważniejszych obiektów?

Jeżeli ma się do dyspozycji tylko jeden dzień i ochotę na przejście wszystkich dziesięciu odcinków spaceru, trzeba ograniczyć się do planu minimum. W takim przypadku nie ma się zazwyczaj czasu na przyglądanie się ambasadom, chce się natomiast zobaczyć Bramę Brandenburską i Reichstag.

W innych warunkach można sobie pozwolić na dokładniejsze zwiedzanie. Przewodnik wymienia jak najwięcej atrakcji położonych blisko siebie, tak aby każdy sam mógł wybrać te najciekawsze i odpowiednio zmodyfikować zaproponowaną trasę spaceru.

10
Sala plenarna Bundestagu
3. Co muszę zobaczyć?

Nigdy nie chodzi o „zaliczenie” wszystkich atrakcji. Polecam zobaczenie najważniejszych obiektów. Z pozostałych należy wybrać te, które samemu uważa się za ciekawe oraz na których odwiedzenie ma się czas oraz fundusze.

Dobrym pomysłem jest częściowe modyfikowanie trasy na bieżąco. Jeżeli nie spodobały się nam budynki rządowe nad Szprewą, nie ma sensu iść specjalnie w kierunku Haus der Kulturen der Welt.

Najważniejsze, żeby nie robić niczego wbrew sobie. Nie przepadasz za punktami widokowymi i nie masz ochoty na kontrolę osobistą? W takim razie poświęć swój czas na coś innego, choćby wszyscy znajomi mówili, że przecież trzeba „zaliczyć” kopułę Reichstagu.

12
James Bond w Madame Tussauds

Zapraszam na moją stronę na facebooku!

Reklamy

7 uwag do wpisu “Centrum Berlina cz.1: Reichstag i Brama Brandenburska

  1. Świetny wpis. Bardzo szczegółowy. Aż żal że nie znałam jak byłam ostatnio w Berlinie. Co prawda podróżuję z dzieckiem i koncentruję się na atrakcjach dla dzieci, ale sama też bym chętnie coś wybrała. Wrzuciłam link do Twojego bloga z mojego FB. Myślę, że się spodoba.

    Polubione przez 1 osoba

    1. Planuję jeszcze kilka części przewodnika, na pewno znajdzie się coś dla dzieci 🙂 W tej chwili przychodzi mi do głowy sklep z czekoladą, w którym stoją miniatury zabytków wykonane właśnie z czekolady. Ta atrakcja będzie w 3. (czyli nadchodzącej) – najpóźniej w 4. – części przewodnika. W opublikowanej już jakiś czas temu części drugiej nt. Potsdamer Platz wspominałam Legoland Discovery Centre i wymieniałam różne kina 3D itp.

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s