Centrum Berlina cz.2: Potsdamer Platz

Drogi Czytelniku,

zapraszam na drugą część berlińskiej przygody, na wspólne przemierzenie trasy od Potsdamer Platz do Checkpoint Charlie!

Nawigacja:

* Wstęp do przewodnika – spis treści, wyjaśnienia i zasady korzystania, linki do wszystkich części

* Część pierwsza – Hauptbahnhof, Reichstag i Brama Brandenburska

* Część trzecia (niebawem)

CENTRUM BERLINA – PRZEWODNIK

2. Potsdamer Platz – Checkpoint Charlie

Najkrótsza trasa:

Najkrótsza trasa to propozycja dla osób, które chcą przejść 10 odcinków trasy w jeden dzień.

Czas przejścia: 15 minut

Bezpośrednio przy trasie: Potsdamer Platz, Dali Ausstellung, Deutsches Spionagemuseum, Ambasada Kanady, Mall of Berlin, Bundesrat, Platz des Volksaufstandes von 1953, Ministerstwo Finansów, Trabi Museum, Asisi Panorama, Checkpoint Charlie

Przebieg najkrótszej trasy: Potsdamer Platz – Leipziger Platz – Leipziger Straße – Wilhelmstraße – Zimmerstraße – Checkpoint Charlie

sony-1120897_1920

Opis szczegółowy:

Opis szczegółowy to trasa rozbudowana o wszelkie ciekawe zakątki kryjące się w okolicy.

A. Potsdamer Platz

Znajdujemy się w centrum Potsdamer Platz na skrzyżowaniu Leipziger- z Ebertstraße, którą przyszliśmy tu od strony Bramy Brandenburskiej. Cała okolica ma dość elitarny charakter. Znajduje się tu kilka drogich hoteli, takich jak 5-gwiazdkowy The Ritz-Carlton czy mijany po drodze Hotel Marriott. Potsdamer Platz wraz z najbliższą okolicą mieści wiele atrakcji, dlatego dla ułatwienia każda jego część zostanie opsiana osobno. Można tu wyróżnić następujące cztery obszary: Sony Center, Alte Potsdamer Straße, Kulturforum i Leipziger Platz. Najkrótsza trasa przebiega tylko wzdłuż ostatniego punktu, dlatego ten rozdział przewodnika rozpocznie się od propozycji dodatkowych. Osoby, które bardzo się spieszą powinny na momencik zajrzeć do Sony Center, a następnie ruszyć dalej najkrótszą trasą wiodącą przez Leipziger Straße.

berlin-704721_1920

B. Sony Center

Jeżeli z punktu wyjścia ruszymy ulicą Potsdamer Straße, za moment po prawej stronie wyłoni się Sony Center. Jest to kompleks nowoczesnych budynków, w których rozlokowano kina, restauracje, pokoje hotelowe i sklepy. Wieczorną porą duże wrażenie robi podświetlany na kolorowo dach. Iluminację w zmieniających się barwach od cyjanu do magenty (czyli od odcieni niebiesko-zielonych po różowo-fioletowe) stworzył paryski artysta Yann Kersalé. Na środku pod dachem znajduje się fontanna, bliżej budynków rozstawione są natomiast dziesiątki krzeseł pobliskich punktów gastronomicznych.

Sony Center to przede wszystkim raj kinomaniaków. Rozlokowane tu kinowe multipleksy to CineStar Original oraz znane kino 3D CineStar IMAX. Masa atrakcji czeka na dzieci w Legoland Discovery Centre, gdzie oprócz zabawy klockami i obserwowania ich produkcji czekają także pokazy 4D z efektami specjalnymi. Na zewnątrz stoi ogromna żyrafa zbudowana właśnie z klocków Lego. Sony Center nie byłoby kompletne bez Sony Store – flagowego sklepu Sony na całe Niemcy.

sonycenter-140193_1920

Kolejne ciekawostki czekają w budynku Filmhaus przy Potsdamer Straße 2. Mieści się w nim Niemiecka Akademia Filmowa i Telewizyjna oraz Kino Arsenal, które specjalizuje się w klasykach starego kina, filmach eksperymentalnych, festiwalach filmowych oraz premierach.

Warto zajrzeć także do Muzeum Filmu i Telewizji Deutsche Kinemathek, w którym można dowiedzieć się wiele o historii filmu oraz takich postaciach, jak Marlene Dietrich czy Pola Negri. Muzeum jest bardzo nowoczesne i zawiera elementy multimedialne. Za darmo można je zwiedzać w czwartki w godzinach od 16 do 20. Na dole mieści się sklep muzealny powiązany z księgarnią Dussmann.

Przed budynkiem Filmhaus, na środku pomiędzy pasami Potsdamer Straße, rozciąga się Boulevard der Stars – berlińska aleja gwiazd. Pośród ponad setki wyróżnionych dotychczas osób znaleźli się m.in. Klaus Kinski, Marlene Dietrich, Romy Schneider, Hildegard Knef i Daniel Brühl.

berlin-56737_1920

C. Dworzec kolejowy Potsdamer Platz

Bahnhof Potsdamer Platz to połączenie dworca kolejowego i stacji kolejki miejskiej S-Bahn. Kawałek dalej znajduje się także stacja metra U2. Na dworcu zatrzymują się pociągi regionalne i S-Bahny przejeżdżające przez miasto w linii północ-południe. Osoby jadące ze Szczecina do Berlina z przesiadką w Angermünde oraz podróżujący z przygranicznego Schwedt mogą dojechać właśnie na Potsdamer Platz, który jest pierwszą stacją za dworcem głównym Hauptbahnhof. Stacja S-Bahn Potsdamer Platz znajduje się między stacjami Brandenburger Tor i Anhalter Bahnhof, zatrzymują się tu wszystkie linie północ-południe, czyli S1, S2 i S25.

berlin-68710_1280

Warto wspomnieć o tym, że w czasie podziału miasta dworzec znajdował się bezpośrednio pod Murem Berlińskim. Pociągi przejeżdżały przez niego bez zatrzymywania się. Jeżeli ma się dobrą znajomość okolicy, można korzystać z dworca jako przejścia podziemnego. Poszczególne wyjścia znajdują się w różnych punktach Potsdamer Platz, m.in. przy Sony Center, Alte Potsdamer Straße i od strony Leipziger Platz, w pobliżu wejść na stację metra U2.

D. Alte Potsdamer Straße

Po przeciwnej stronie Potsdamer Straße w stosunku do Sony Center mieści się kolejny fragment okolicy, którego centralną częścią jest ulica Alte Potsdamer Straße. To tu zimą odbywa się jarmark bożonarodzeniowy Winterwelt am Potsdamer Platz, który słynie z lodowiska oraz innych obiektów łączących zabawę i sporty zimowe. Także tu znajdują się Arkady (Potsdamer Platz Arkaden) – jeszcze do niedawna największe centrum handlowe w tych rejonach miasta, chętnie odwiedzane przez wycieczki z Polski.

berlin-563101_1920

Czym byłaby okolica bez kolejnego kina? Do dyspozycji widzów jest tu CinemaxX, a ponadto także BlueMax Theater przeznaczony na pokazy Blue Man Group oraz Stage Theater przeobrażający się zimą w Berlinale Palast. Nieopodal znajduje się kasyno Spielbank Berlin, mieszczące się dokładnie przy Marlene-Dietrich-Platz 1. Warto wjechać też górę budynku Kollhoff-Tower, aby podziwiać nowoczesne centrum miasta z wysokości. Jest to tzw. Panoramapunkt.

berlin-704725_1920

E. Kulturforum

Rejony Kulturforum to zbiór ważnych instytucji mieszczących się z tyłu Potsdamer Platz za Ben-Gurion-Straße. Znajduje się tam między innymi Filharmonia Berlińska, pod której wejście podjeżdżają autobusy 200 i M41. Jest ona siedzibą znanej orkiestry Berliner Philharmoniker, czyli Filharmoników Berlińskich. We wtorki o 13:00 odbywają się tu tzw. Lunchkonzerte, na które wstęp jest bezpłatny. Tuż obok filharmonii mieści się podobnie do niej wyglądająca Sala Muzyki Kameralnej (Kamermusiksaal) oraz Muzeum Instrumentów Muzycznych (Musikinstrumenten-Museum). Nieopodal filharmonii znajduje się miejsce pamięci poświęcone ofiarom przymusowej „eutanazji” nazistowskiej.

Nieco dalej umieszczono Muzeum Rzemiosła Artystycznego (Kunstgewerbemuseum), w którym pojawiają się m.in. wystawy związane z modą. Gabinet Miedziorytów (Kupferstichkabinett) jest natomiast miejscem, w którym podziwiać można europejską grafikę od średniowiecza do współczesności. W Bibliotece Sztuki (Kunstbibliothek) oprócz książek i międzynarodowych czasopism przechowywane są kolekcje rysunków i fotografii, a także plakaty i reklamy.

1024px-berlin_gemaldegalerie_008
Wnętrze Gemäldegalerie

Jednym z ważniejszych obiektów całego Kulturforum jest Galeria Sztuki – Gemäldegaleriew której mieszczą się wystawy malarstwa europejskiego z okresu od XIII do XVIII wieku. Galeria należy do najznamienitszych muzeów Berlina, znajdują się w niej dzieła takich artystów, jak Michał Anioł, Peter Paul Rubens, Botticelli czy Albrecht Dürer. W obiekcie regularnie odbywają się też wystawy czasowe. Warto wspomnieć też o tym, iż Kulturforum z Gemäldegalerie stanowi główny punkt berlińskich Nocy Muzeów.

Znajdująca się nieopodal Nowa Galeria Narodowa (Neue Nationalgalerie) została zamknięta na najbliższe lata. Między nią a Biblioteką Sztuki stoi Kościół św. Mateusza (St.-Matthäus-Kirche), w którym prezentowane są pojedyncze dzieła sztuki sakralnej i wystawy czasowe. W kościele odbywają się nabożeństwa ewangelickie, koncerty i inne wydarzenia.

Obrazy w Gemäldegalerie: Caravaggio – Amor Zwycięski i Petrus Christus – Portret Młodej Kobiety

Kulturforum jest także miejscem ściśle związanym z nauką, o czym świadczy umiejscowienie tu instytutu badawczego Wissenschaftszentrum Berlin specjalizującego się w naukach społecznych oraz nowego budynku Biblioteki Państwowej z Instytutem Ibero-Amerykańskim.

Całe Kulturforum – w przeciwieństwie do Potsdamer Platz – nie zachwyca architekturą i nie jest tak nowoczesne, jak omawiane wcześniej okolice. Wynika to ze względów historycznych. Kulturforum powstawało po wojnie w Berlinie Zachodnim, który nie miał dostępu do Wyspy Muzeów czy biblioteki przy Unter den Linden. Nowoczesne budynki przy Potsdamer Platz zostały natomiast wybudowane dopiero po zburzeniu muru i połączeniu dwóch części miasta. Są one zatem o kilkadziesiąt lat młodsze. Kulturforum to jednak przede wszystkim obiekty, których skarby kryją się w środku.

peter_paul_rubens_-_virgin_and_child_enthroned_with_saints_-_wga20441
Peter Paul Rubens w Gemäldegalerie

F. Leipziger Platz

Dopiero ten fragment pokrywa się z najkrótszą trasą wiodącą od Potsdamer Platz do Checkpoint Charlie, co jest dowodem na to, że na Berlin warto poświęcić więcej niż jeden dzień. Jeżeli udajemy się Leipziger Straße w kierunku wschodnim, po lewej stronie placu mamy Ambasadę Kanady a następnie zakupowy raj – Mall of Berlin. Niedawno otwarte olbrzymie centrum handlowe zdecydowanie przebija stare Arkady i przyciąga setki turystów. Na górze znajduje się wiele restauracji, a ceny są z reguły przystępne, tak więc spokojnie można zrobić tu przerwę obiadową. W mojej opinii Mall of Berlin jest wyjątkowo ładną galerią handlową.

berlin-1304370_1920

Po przeciwnej stronie Leipziger Platz znajdują się zupełnie inne atrakcje. Dalí – Die Ausstellung am Potsdamer Platz, czyli Wystawa Salvadora Dalí to całkiem spore muzeum, w którym nie znajdziemy jednak najbardziej znanych prac artysty, a raczej jego liczne grafiki. Tuż obok mieści się Muzeum Szpiegów – Deutsches Spionagemuseum lub Spy Museum Berlin. Ceny nie są najniższe, a wystawa składa się głównie z tablic do czytania, co niekoniecznie zadowoli odwiedzających. Najbardziej opłaca się zajrzeć do obu obiektów w czasie Nocy Muzeów, trzeba jednak liczyć się z ewentualnymi kolejkami. W zwykłe dni obie wystawy można sobie odpuścić, chyba że z czasem ceny spadną albo oferta ulegnie poprawie.

Z tyłu placu przy Erna-Berger-Straße znajduje się wieża strażnicza (DDR-Grenzwachturm) pochodząca z czasów, kiedy stał tu mur. Za 3,50 można wspiąć się na górę i obejrzeć okolicę. Czynne codziennie oprócz dni deszczowych. Dziś trudno wyobrazić sobie Berlin bez tętniących życiem okolic Potsdamer Platz, a jednak jeszcze kilkadziesiąt lat temu tereny te – ze względu na przebiegającą tędy granicę między RFN a NRD – wyglądały zupełnie inaczej.

berlin-565507_1920

G. Leipziger Straße/Wilhelmstraße

Idąc dalej Leipziger Straße w stronę Wilhelmstraße mija się jeszcze zabytkowy budynek Bundesratu, czyli jednej z izb parlamentu. Na samym rogu ulic znajduje się miejsce nazwane Placem Powstania Ludowego 1953 – Platz des Volksaufstandes von 1953, które upamiętnia strajki robotnicze w Berlinie Wschodnim. Można tu zobaczyć wielkie socjalistyczne malowidło zatytułowane Odbudowa Republiki (Aufbau der Republik), które umieszczone jest na bocznej ścianie budynku Detlev-Rohwedder-Haus. Znajdują się tu też liczne tablice informacyjne.

Na skrzyżowaniu z Wilhelmstraße należy obrać kierunek południowy. Teraz można zobaczyć przód Detlev-Rohwedder-Haus, w którym obecnie mieści się Ministerstwo Finansów Niemiec. Ten monumentalny budynek powstał w 1935 roku i pierwotnie był siedzibą Ministerstwa Lotnictwa Rzeszy. Po wojnie służył on natomiast różnym instytucjom NRD.

H. Niederkirchnerstraße, Zimmerstraße i Checkpoint Charlie

Na kolejnym skrzyżowaniu ulic można udać się Niederkirchnerstraße do muzeum o nazwie Topografia Terroru (Topographie des Terrors). Stoi ono w miejscu, w którym znajdowała się główna siedziba Gestapo. Muzeum zajmuje się tematyką propagandy i terroru narodowego socjalizmu oraz upamiętnieniem jego ofiar, a także organizuje różne wydarzenia. W roku 2016 w muzealnej sali kinowej prezentowano filmy dokumentalne w ramach Festiwalu Kina Polskiego. Wstęp jest bezpłatny.

topography-of-terrors-563131_1920

Nasza droga wiedzie jednak w przeciwnym kierunku, bo wzdłuż Zimmerstraße prowadzącej do Checkpoint Charlie, skąd rozpocznie się trzecia część spaceru.


Więcej ciekawostek znajdziecie na moim Facebooku!

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Centrum Berlina cz.2: Potsdamer Platz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s