Bajkowe Święta w Alzacji

Może się wydawać, że Boże Narodzenie niczym już nas nie zaskoczy. Oczywiście wiadomo, że na całym świecie różnie się je obchodzi, ale przecież nie warto zawracać sobie głowy egzotycznymi wymysłami. W końcu to my jesteśmy bardziej wierzący, tradycyjni i rodzinni, a żadne zwyczaje nie mogą mierzyć się z naszymi.

Zapraszam do Alzacji – francuskiej krainy, która pozwala na chwilę stać się dzieckiem i odkrywać Święta na nowo w sposób kompatybilny z polskimi przyzwyczajeniami.

p1220448

Alzacja

Alzacja to mieszanka kultury francuskiej i niemieckiej, z przewagą tej drugiej w regionalnej architekturze, kuchni i tradycjach. Nie trzeba tu obawiać się ślimaków i żabich udek, można za to rozkoszować się daniami z dużą ilością ziemniaków i mięsa. Alzackie miasteczka łatwo pomylić z bawarskimi, jednak w niczym nie przypominają one ani Burgundii, ani Normandii, ani nawet nie tak bardzo dalekiej Szampanii.

p1220360

Z drugiej strony region stanowi niepodzielną część Francji i to po francusku należy komunikować się z miejscowymi. W końcu bez typowo francuskiego podejścia do kuchni i rzemiosła oraz bez godnego pochwały dbania o zabytki i perfekcyjny wygląd miasteczek Alzacja nie byłaby tak cudownym miejscem.

p1220425

Alzackie Święta – Noël en Alsace

Święta wraz z poprzedzającym je okresem są w Alzacji traktowane bardzo poważnie. Francuzi z całego kraju zjeżdżają tu w grudniu, aby podziwiać bajkowe dekoracje, próbować lokalnych specjałów i robić zakupy na fantastycznych jarmarkach. Cała Alzacja podzielona jest na 7 krain Bożego Narodzenia, z których każda oferuje coś innego. Jest tu kraina choinki (która podobno pochodzi z tych okolic), kraina światła oraz krainy gwiazd, tajemnic, smaków i inne.

p1220522

Strasburg – Stolica Bożego Narodzenia

Odkrywanie Alzacji najlepiej rozpocząć od jej największego miasta – Strasburga. Nie warto tracić czas na zwiedzanie instytucji europejskich, gdy czekają na nas słodkie i słone precle oraz grzane wino lokalnej produkcji. W Strasburgu duży nacisk kładzie się na świąteczne oświetlenie starego miasta. Włączenie iluminacji to wielkie święto oznaczające początek okresu przedświątecznego, które jest transmitowane we francuskiej telewizji. W mieście odbywają się wówczas koncerty francuskich gwiazd, a oczy całego kraju zwrócone są na Place Kléber, gdzie co roku ustawia się ogromną żywą choinkę.

Większość jarmarków usytuowana jest na starym mieście – przed katedrą, na placach Gutenberg, Kléber, du Marché-aux-poissons i du Temple-Neuf. Najstarszy jarmark o nazwie Christkindelsmärik rozkłada się w okolicach placu Broglie. Stragany można napotkać także w okolicach Małej Francji i Grand Rue.

p1220152

Niesamowitą atmosferę tworzą stoiska z pięknymi przedmiotami i smacznym jedzeniem na tle starych ścian z muru pruskiego. Wąskie uliczki są pięknie oświetlone kolorowymi lampkami. Na budynkach widnieją fantastyczne dekoracje, na przykład anielskie skrzydła bądź… pluszowe misie. Nad wszystkim góruje monumentalna katedra. W wielu miejscach można dostrzec napis „Strasbourg – Capitale de Noël”, czyli „Strasburg – Stolica Bożego Narodzenia”.

Dolny Ren nie kończy się jednak na Strasburgu. W departamencie 67 można zakosztować świątecznej atmosfery także w miasteczkach Obernai, Haguenau, Saverne, Sélestat, Wissembourg i wielu mniejszych miejscowościach.

p1220084

Colmar – jak z obrazka

Colmar to stolica departamentu Górny Ren, położona w bliskiej odległości od Alzackiego Szlaku Winnego. Ta niespełna siedemdziesięciotysięczna miejscowość słynie z dobrze zachowanego starego miasta oraz dzielnicy nad kanałem zwanej Małą Wenecją. W Colmar urodził się Auguste Bartholdi – twórca Statuy Wolności – któremu poświęcono jedno z lokalnych muzeów.

p1220240

W czasie Adwentu Colmar wygląda po prostu bajkowo. Podobnie jak w Strasburgu w krajobrazie dominuje mur pruski, a jarmarczne stoiska prześcigają się w pomysłowości.

p1220213

W każdym z miast panuje jednak inna atmosfera. Strasburg odgrywa rolę świątecznej stolicy, podczas gdy Colmar staje się cukierkowym miasteczkiem z obrazków dla najmłodszych.

p1220160

Stolica Górnego Renu jest też poniekąd bardziej alzacka – pozbawiona wielkomiejskiego i międzynarodowego charakteru, leżąca daleko od instytucji europejskich, za to blisko najlepszych winnic regionu.

p1220205

W Colmar w przedświąteczne weekendy dzieci z lokalnych szkół dają koncert francuskich kolęd. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że widowisko odbywa się na wodzie. Dzieci śpiewają siedząc w łódkach, a publiczność obserwuje je z góry z mostów nad kanałem.

p1220267

Miasteczka Górnego Renu i Alzacki Szlak Winny

Colmar jako przedświąteczna baza noclegowa ma jeszcze jedną zaletę – w bliskiej odległości znajduje się wiele małych miasteczek i wsi, które także słyną z pięknych jarmarków świątecznych. Te położone przy Alzackim Szlaku Winnym często same w sobie zachwycają zabytkową architekturą.

p1220383

Godne polecenia są jarmarki w Riquewihr i Kaysersberg, popularnością cieszy się też jarmark średniowieczny w Ribeauvillé. Warto zajrzeć także do EguisheimUlubionej Wioski Francuzów 2013. W dalszych zakątkach departamentu godne uwagi są miejscowości Guebwiller, Thann i Munster. Nie można pominąć też Miluzy – największego miasta w okolicy.

p1220437

Również na blogu:
Drezno: Jarmarki bożonarodzeniowe

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Bajkowe Święta w Alzacji

  1. Muszę przyznać, że zrobiło się niezwykle klimatycznie 🙂 Nie wiedziałam, że to region, w którym aż tak ważne jest Boże Narodzenie, ale to wszystko brzmi bardzo zachęcająco 😉

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s