Włochy: Lecco i Jezioro Como

Zapraszam na wspólną podróż do włoskiej miejscowości Lecco znajdującej się w Lombardii, nad Jeziorem Como. Oprócz przepięknych krajobrazów zaletą Lecco jest korzystne położenie w pobliżu Mediolanu i Bergamo, dzięki któremu można tam dotrzeć bardzo szybko z wielu miejsc Europy.

Lecco na weekend, Lecco na jednodniówkę

Lecco to doskonały cel wypadu weekendowego lub nawet jednodniowego. Przylatując na lotnisko Bergamo w ciągu jednego dnia można zobaczyć np. Lecco i Stare Miasto w Bergamo lub Lecco i inną miejscowość nad Jeziorem Como, np. pobliską Varennę. Na upartego można zaliczyć nawet 3-4 miasteczka. Lecco i Mediolan to zdecydowanie za dużo na 1 dzień, to jednak świetny pomysł na kilkudniowy pobyt w Lombardii. Do tego pakietu także można dorzucić Bergamo i różne zakątki jeziora np. znane Bellagio.

DSCN1661

Uwaga dla podróżników: na dworcu kolejowym w Lecco nie ma przechowalni bagażu ani żadnych zamykanych szafek. Wszystko trzeba nosić ze sobą!

Co zobaczyć w Lecco?

Spośród miejscowości położonych nad Jeziorem Como, Lecco zdaje się nie być tą najpopularniejszą. Bardziej znane są chociażby Varenna czy Bellagio. Nie znaczy to jednak, że w samym Lecco nie ma nic do zobaczenia. Przeciwnie! Zarówno miasto, jak i jezioro potrafią oczarować każdego przybysza.

DSCN1621

Przyjechałam do Lecco w połowie stycznia. Tego dnia akurat spadło dużo śniegu, który to zalegał na ulicach i chodnikach jeszcze przez kilka godzin. Podczas przerwy popołudniowej miasto było opustoszałe, ludzie zaczęli kręcić się po ulicach dopiero około godziny 15. Razem z koleżanką miałyśmy więc świetne warunki do spokojnego zwiedzania wszystkich zakątków. 🙂

DSCN1605

Pierwsze, co rzuca się w oczy po przyjeździe, to góry. Są wszędzie i są niesamowicie piękne. Widać je chyba z każdego punktu miasta, jednak najwspanialsze widoki czekają nad jeziorem.

DSCN1589

Druga rzecz to wąskie uliczki miasteczka – strefy tylko dla pieszych z dużą ilością sklepów i restauracji. Jest klimat! Jednak to wszystko nie ogranicza się do obsługi turystów i stoisk z pamiątkami. W Lecco można zrobić normalne zakupy, niezależnie od tego, czy akurat szuka się pięknych filiżanek do domu, czy T-Shirtów z sieciówki odzieżowej.

DSCN1637

Do ścisłego centrum Lecco należy Piazza Mario Cermenati, Piazza XX Settembre i Via Roma. Warto pokręcić się też po innych uliczkach – np. Via Camillo Benso di Cavour, Via Fratelli Cairoli czy Via Don Antonio Mascari – oraz podejść w okolice kościoła Basilica di San Nicolò.

DSCN1600

Na koniec zostawiłam Jezioro Como, czyli największą atrakcję miasta 🙂 Proponuję po prostu długi spacer wzdłuż brzegu, z wieloma przerwami na podziwianie widoków. Po drodze znajduje się wiele ławek i nastrojowych latarni, prawdopodobnie też sporo terenów zielonych, które akurat podczas mojej wizyty były przykryte śniegiem.

DSCN1716 (1)

Chętni mogą udać się na spacer w stronę Starego Mostu, a nawet przejść na drugą stronę rzeki do sąsiedniego miasta Malgrate i podziwiać Lecco z przeciwległego brzegu. W sezonie po jeziorze kursują promy turystyczne.

DSCN1736

Dojazd: Lotnisko Bergamo – Bergamo – Lecco – Mediolan

Wszystkie informacje dotyczą okresu od stycznia do marca 2017. Ceny i godziny odjazdów mogą ulec zmianie nie tylko z czasem, lecz również ze względu na sezon turystyczny.

Z lotniska Bergamo na stację kolejową Bergamo

Dojazd do Lecco to naprawdę prosta sprawa. Jeżeli wyruszamy z Lotniska Bergamo Orio al Serio, należy najpierw dostać się do stacji kolejowej Bergamo autobusem nr 1, który kursuje od rana do wieczora mniej więcej co 20 minut. Bilety można kupić np. w informacji turystycznej na lotnisku lub w biletomacie na przystanku. Bilet jednorazowy kosztuje 2,30 i pozwala na przewóz bagażu o wymiarach nieprzekraczających 20x40x60 cm, większe bagaże wymagają osobnego biletu. Do wyboru ma się także bilet 24h za 5 oraz 72h za 7 . Autobusy zatrzymują się przed samym lotniskiem, bardzo łatwo znaleźć przystanek. Z lotniska na stację kolejową (Stazione) jedziemy około 15 minut, po drodze nie ma żadnych przystanków.

Informacja w języku angielskim (klik).

Pociągiem z Bergamo do Lecco

Z Bergamo do Lecco w ciągu dnia co godzinę kursują pociągi regionalne. Ponieważ na tej trasie Bergamo jest stacją początkową, a Lecco końcową, nie trzeba w ogóle stresować się podróżą. Bilet kosztuje 3,60 € i można go kupić w biletomacie lub w kasie. Tuż przed rozpoczęciem podróży bilet należy skasować w budynku dworca. Pamiętam, że mój pociąg był podstawiony na boczny tor, peron znajdował się jakby na tyłach innego peronu. Z Bergamo do Lecco jedzie się zaledwie 40 minut.

DSCN1742

Podróże Lecco – Mediolan

Jeżeli chcemy dostać się z Lecco do dowolnego miejsca w Mediolanie, mamy do dyspozycji 2-3 pociągi na godzinę. W drugą stronę jest trochę trudniej, ponieważ pociągi do Lecco ruszają albo z Milano Centrale albo z dworca Porta Garibaldi, trzeba więc być w odpowiednim miejscu o odpowiedniej godzinie.

Istnieją co najmniej 3 różne warianty trasy Lecco-Mediolan. Najkrócej – bo tylko 39 minut – trwa podróż z Lecco do Milano Centrale. Pociągi te jeżdżą raz na 1-2 godziny (o wybranych porach nawet częściej), z Lecco np. o 14:01, 15:01, 17:01, z Mediolanu o 7:20, 8:20, 10:20 itd. Bilet kosztuje 4,80 .

Warianty drugi i trzeci to podróż z Lecco do Milano Porta Garibaldi. Wersja lepsza to trwająca 1 godzinę i 1 minutę podróż pociągiem linii S8 za cenę 4,80 €. Pociąg S8 jeździ zwykle co pół godziny, z Lecco o :07 i :37, z Porta Garibaldi o :22 i :52. Wersja gorsza – bo dłuższa i droższa – to trwający aż 1 h i 39 min przejazd pociągiem S7 za cenę 5,50 . S7 jeździ co godzinę, wyrusza z Lecco zawsze o :07, tak samo jak nasz dobry pociąg S8. Trzeba zatem uważać przy wsiadaniu. W Mediolanie S7 wyrusza kilka minut przed S8, jednak zajeżdża na miejsce pół godziny później. Tam też polecam zatem dokładne sprawdzanie połączeń. Obie linie najłatwiej odróżnić po stacjach pośrednich. S7 jedzie do Mediolanu przez Oggiono, a S8 przez Calolziocorte.

Schematy linii znajdują się tu: lepsza S8 i gorsza S7.

Ze wszystkich trzech opcji dla mnie najlepszą okazała się podróż S8 do stacji Porta Garibaldi, która jest dobrze skomunikowana z całym miastem. Tam mogłam przesiąść się na inny pociąg miejski typu „S” i podjechać na tym samym bilecie jeszcze do stacji Porta Vittoria. Nie wydaje mi się natomiast, żeby pojedynczy bilet kolejowy obowiązywał np. w metrze. 


Spodobał Ci się wpis o Włoszech? Zapraszam także do Francji 😉 

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Włochy: Lecco i Jezioro Como

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s