Greifswald: nad niemieckim Bałtykiem

Greifswald znajduje się na niemieckim Pomorzu, zaledwie kilkadziesiąt kilometrów od polskiej granicy. To położone nad Bałtykiem dawne miasto hanzeatyckie dziś słynie głównie z uniwersytetu, portu i uroczej starówki. Poniżej przedstawię kilka powodów, dla których w mojej opinii warto zajrzeć do tego pomorskiego grodu z gryfem w nazwie i w herbie.

DSCN3392
Ulica w Greifswaldzie

Tania wycieczka zagraniczna

Jeśli macie ochotę na krótki i tani wyjazd za granicę w jakieś ciekawe miejsce, Greifswald nada się znakomicie. Miasto posiada bezpośrednie połączenie kolejowe ze Świnoujściem, łatwo zatem zorganizować jednodniową wycieczkę do Niemiec przy okazji wczasów na polskim wybrzeżu. Także ze Szczecina można tu dotrzeć pociągiem, należy tylko przesiąść się w Pasewalku.

2DSCN3424
W porcie

Port na rzece Ryck

Port w Greifswaldzie wbrew pozorom nie znajduje się bezpośrednio nad Bałtykiem. Został on umiejscowiony na rzece Ryck kilka kilometrów od jej ujścia do morza. Museumshafen, czyli port-muzeum mieści się przy ulicy Hafenstraße, wzdłuż której można odbyć miły spacer połączony z oglądaniem statków.

1DSCN3420
Widok z Hafenstraße

Najwięcej dzieje się w okolicy Drehbrücke am Museumshafen – mostu obrotowego łączącego ulice Hansering i Salinenstraße. To właśnie po stronie tej ostatniej można skosztować pysznych kanapek rybnych Fischbrötchen, zjeść lody albo posiedzieć przy piwie ze znajomymi nad samą rzeką. Jest to popularne miejsce spotkań w Greifswaldzie, w którym panuje wesoła atmosfera.

4DSCN3489
Po drugiej stronie rzeki

Greifswald: stare miasto

Serce starego miasta w Greifswaldzie stanowi Marktplatz – czyli rynek – wraz z pierwotnie gotyckim, a obecnie barokowym ratuszem. W ratuszu znajduje się punkt informacji turystycznej, gdzie prowadzona jest sprzedaż pamiątek. Warto zapytać o bezpłatny plan miasta z zaznaczonymi atrakcjami.

DSCN3289
Ratusz w Greifswaldzie (po lewej) z budynkiem sąsiednim

Na zewnątrz ratusza znajduje się tablica prezentująca Europejski Szlak Gotyku Ceglanego przebiegający m.in. przez Greifswald, Stralsund i inne niemieckie miasta, ale i przez nasz Szczecin, Stargard, Kamień Pomorski, Toruń czy Gdańsk. Osoby znające dobrze polskie Pomorze odkryją w Greifswaldzie wiele znanych im już rozwiązań architektonicznych, warto wspomnieć tu gotyckie domy mieszczańskie pod adresem Markt 11 i 13.

DSCN3306
Kościół mariacki widziany z rynku

Od rynku odchodzi wiele uliczek, przy których znajdują się liczne kawiarnie, restauracje i sklepy. Jedną z ważniejszych jest przebiegająca ze wchodu na zachód Lange Straße. W tej okolicy warto się zgubić, pospacerować bez planu i zrelaksować się. Jeśli jednak ktoś preferuje konkrety, przy wyborze trasy radzę uwzględnić 3 kościoły rozmieszczone w różnych punktach starówki: St. Marien, St. Nikolai i St. Jacobi.

DSCN3334
Wnętrze Katedry św. Mikołaja w Greifswaldzie (Dom St. Nikolai)

Uniwersytet w Greifswaldzie

Ernst-Moritz-Arndt-Universität Greifswald – w skrócie Uni Greifswald – nosi wiele pobocznych nazw, z których najbardziej podoba mi się Academia Gryphica. Założona w roku 1456 szkoła wyższa należy do najstarszych w Europie Środkowej, a także do czołówki najdłużej istniejących uczelni w Niemczech (4. miejsce). Uni Greifswald był swego czasu najstarszą tego typu placówką edukacyjną w Szwecji, a potem w Prusach. Ze względu na położenie miasta uczelnia posiada m.in. wydziały skandynawistyki, bałtystyki i slawistyki, w Greifswaldzie można też studiować prawo, medycynę, psychologię, informatykę czy muzykologię.

DSCN3351
Okolice starego kampusu

Uniwersytet działa na kilku kampusach, w skład których wchodzą także całkiem nowe lub dopiero powstające budynki. Na pewno warto zajrzeć na stary kampus położony między Domstraße a parkiem oraz na Rubenowplatz po drugiej stronie ulicy. Z placu można podziwiać nie tylko wejście do głównego budynku uniwersytetu, lecz także dziewiętnastowieczny pomnik Rubenowdenkmal przedstawiający m.in. wizerunki książąt pomorskich Warcisława IX i Bogusława XIV, króla Prus Fryderyka Wilhelma III oraz wielu uczonych. Fani współczesnej architektury powinni zobaczyć Alfried Krupp Wissenschaftskolleg od strony ulicy Martin-Luther-Straße.

DSCN3325
Alfried Krupp Wissenschaftskolleg

Inne miejscowości nad niemieckim Bałtykiem

Jeśli chodzi o plażowanie, Greifswald pozostaje nieco w cieniu sąsiednich miejscowości i regionów. Przyczynia się do tego oddalenie starego miasta od morza o kilka kilometrów ze względu na brak możliwości budowy na terenach zalewowych. Drugim czynnikiem jest położenie miasta nad zatoką. Trzecia kwestia to duża konkurencja – wiele wakacyjnych miejscowości z pięknymi plażami w bliskiej okolicy.

3DSCN3415
Port raz jeszcze

Nieważne, czy wybieracie się na Rugię, do Stralsundu czy jedynie na niemiecką stronę Wyspy Uznam, czy zaplanowaliście tylko Heringsdorf, a może aż Rostock, Lubekę lub Kilonię – w miarę możliwość postarajcie się wpaść także do Greifswaldu! Jeżeli natomiast Wasz wybór padł właśnie na Greifswald – weźcie pod uwagę także inne wymienione miejsca. Miłej wyprawy!

DSCN3288
Apteka na starówce w Greifswaldzie

Szukasz kolejnych inspiracji? Zajrzyj do kategorii Tanie podróże!
Polub moją stronę na facebooku

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Greifswald: nad niemieckim Bałtykiem

    1. Greifswald kojarzyłam od wielu lat, głównie ze względu na całkiem niezły uniwersytet. W tym roku w końcu udało mi się tam pojechać i byłam zachwycona! W dodatku trafiłam na świetnych przewodników 🙂

      Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s