IGA Berlin 2017 – Kienbergpark

Międzynarodowa Wystawa Ogrodnicza IGA Berlin 2017 budzi wiele emocji. Czy opłaca się wydawać tyle pieniędzy? Ile godzin potrzeba na zwiedzanie? Powiem krótko: IGA jest warta zobaczenia. Trudno natomiast jednoznacznie stwierdzić, czy lepiej spędzić tam cały dzień, czy też wystarczy obskoczyć najważniejsze atrakcje pod wieczór, kiedy bilety są tańsze. Mam nadzieję, iż moje opisy terenu IGA pomogą Wam w podjęciu decyzji.

Projekt przydomowego ogródka na IGA

Dziś zaczynamy od mniej oczywistych atrakcji, takich jak Kienbergpark czy staw Wuhleteich. „Stare” Ogrody Świata i nowe międzynarodowe projekty ogrodów pojawią się w kolejnym wpisie. Zapraszam do czytania! 🙂

IGA: Morze kwiatów

IGA Berlin 2017 – Jak dojechać na wystawę?

Najlepiej dojechać na wystawę metrem U5 startującym z Alexanderplatz. Należy wysiąść na świeżo wyremontowanej stacji Kienberg (Gärten der Welt), która do niedawna nosiła nazwę Neue Grottkauer Straße. Drogowskazy pokierują nas w stronę kas i do głównego wejścia.

4DSCN3781
Przed wejściem na wystawę

Można oczywiście skorzystać z kilku innych wejść, na przykład od strony Ogrodów Świata. Istnieje też opcja zostawienia samochodu na specjalnym parkingu i skorzystania z podstawionego autobusu. Uważam jednak, że dojazd metrem jest najmniej skomplikowany.

5DSCN3780
Przed bramkami

Kienbergpark i Wuhletal

Nieopodal metra U5, przy wejściu „Kienbergpark”, znajduje się kilka pierwszych atrakcji wystawy IGA. Główną z nich stanowi dolna stacja kolejki linowej, będącej najważniejszym środkiem transportu na całym terenie IGA Berlin 2017.

6DSCN3791
Berlińska kolej linowa

Zanim udamy się w podniebną podróż, powinniśmy przespacerować się po najbliższej okolicy. Oprócz stacji kolejki jest tu plac zabaw, a także poświęcona dzikiej roślinności regionalnej wystawa Urbanity & Diversity (niem. Urbanität & Vielfalt). Ponadto wiele barwnych stoisk zaprasza do kupienia zabawnych akcesoriów i dekoracji do własnego ogrodu.

7DSCN4047
Spacerując po terenie wystawy

Spacerując w stronę wzgórza Kienberg, przechodzimy przez ogród kwiatowy Märkischer Garten, aby dojść do punktu widokowego Belvedere i długiego mostu rozciągającego się nad rzeczką Neue Wuhle oraz doliną rzeki zwaną po prostu Wuhletal. Pod nami przebiega szlak turystyczny Wuhletal-Wanderweg, nienależący do wystawy IGA i dostępny dla wszystkich za darmo.

8DSCN4051
Märkischer Garten

Wuhleteich

Przechadzając się mostem, możemy podziwiać jadącą kolejkę oraz obserwować zwierzęta w zagrodzie. Jeśli spojrzymy w drugą stronę, naszym oczom ukaże się staw Wuhleteich. Na samym moście znajduje się wiele krzesełek skierowanych w stronę stawu, które zachęcają do zrobienia tu krótkiej przerwy w wędrówce. Po zejściu na stały ląd czekają na nas leżaki rozstawione nad wodą, niewielka przystań dla łódek oraz kawiarnia z wieloma stolikami.

9DSCN4044
Nad Wuhleteich

Droga wiedzie dalej do kolejnych części wystawy IGA – jedna ze ścieżek prowadzi na wzgórze Kienberg, inna przechodzi dołem do Ogrodów Świata.

Kienberg

Najwyższy punkt na całym terenie IGA Berlin stanowi wzgórze Kienberg, na którym znajduje się stacja pośrednia kolejki linowej oraz punkt widokowy Wolkenhain. Okolicę podziwia się ze szczytu nowoczesnej platformy widokowej, u podnóża której funkcjonuje restauracja. Na zboczu wzgórza działa dodatkowo płatna kolejka typu Bobbahn (jest to coś w stylu letniego toru saneczkowego).

11DSCN4025
Platforma widokowa

Ze szczytu można zejść na dół różnymi ścieżkami prowadzącymi w wielu kierunkach lub też zjechać kolejką linową do Kienbergpark albo do Ogrodów Świata.

12DSCN4019
Widok na okolicę

IGA Berlin: Informacje praktyczne

Wstęp na wystawę IGA dla osoby dorosłej kosztuje 20 €. Od godziny 17 obowiązują bilety wieczorne za jedyne 10 €. Dzieciom do lat 6 przysługuje darmowy wstęp na teren całej wystawy, starsze płacą natomiast po 5 € za cały dzień.

13DSCN3949
Ogrody Świata

Kasy czynne są od godz. 9 do 19, do parku można wejść najpóźniej o godz. 20. Zwiedzanie możliwe jest do momentu, w którym zacznie robić się ciemno. Dalsze informacje dla zwiedzających znajdują się tutaj (niemiecki) lub tutaj (angielski).


Część druga już niebawem, a w niej Ogrody Świata i nowe projekty!

Więcej o Berlinie poczytasz tutaj (klik), a o innych częściach Niemiec tutaj (klik).

Nie przegap żadnego wpisu, czytaj ciekawostki, oglądaj zdjęcia – wystarczy, że polubisz moją stronę na facebooku (klik) 🙂

Reklamy

2 uwagi do wpisu “IGA Berlin 2017 – Kienbergpark

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s