Okolice Berlina: Co zobaczyć w Brandenburgii?

Ciekawe miejsca w Brandenburgii istnieją naprawdę i jest ich więcej niż może się wydawać! Land ten to nie tylko okolice Berlina ograniczające się do funkcji sypialni wielkiego miasta. W Brandenburgii napotkamy m.in. cenne zabytki, miejscowości wypoczynkowe oraz mnóstwo jezior i kanałów rzecznych. Poniżej przedstawiam wybrane atrakcje Brandenburgii, z którymi naprawdę warto się zapoznać.

1. Poczdam

Nie sposób poznać Brandenburgię bez zobaczenia jej stolicy. Poczdam (niem. Potsdam) znany jest głównie ze względu na przepiękny pałac Sanssouci oraz otaczający go park, w którym kryją się kolejne zabytkowe obiekty, jak np. Nowa Oranżeria, pałac Charlottenhof czy łaźnie rzymskie. W samym mieście znajdziemy wiele urokliwych zakątków, takich jak Dzielnica Holenderska, rosyjska kolonia Alexandrowka czy deptak ciągnący się wzdłuż Brandenburger Straße aż do… Bramy Brandenburskiej (i nie chodzi tu o tę berlińską). Sporą atrakcję stanowi także Park Filmowy Babelsberg.

Poczdam
Dzielnica Holenderska w Poczdamie

Stacja kolejowa/S-Bahn:
Potsdam Hbf

Wskazówka:
Z biletem Berlin ABC lub BC można korzystać z komunikacji miejskiej w Poczdamie

2. Werder (Havel)

Werder an der Havel – czyli Werder nad Hawelą – to znajdująca się nieopodal Poczdamu miejscowość wypoczynkowa. Werder leży nie tylko nad rzeką, lecz także nad jeziorami: Schwielowsee, Glindower See, Großer Plessower See i Großer Zernsee. Główna część miasteczka mieści się na niewielkiej wyspie. Werder słynie z odbywającego się na przełomie kwietnia i maja festynu Baumblütenfest, który jest doskonałą okazją do spróbowania lokalnych win owocowych.

DSCN0699
Werder wiosną

Stacja kolejowa:
Werder (Havel)

Wskazówka:
Stacja Werder należy jeszcze do berlińskiej strefy C

3. Beelitz-Heilstätten

Choć berlińczykom nazwa Beelitz słusznie kojarzy się ze szparagami, kryje się za nią także zupełnie inna historia. Beelitz-Heilstätten to część miejscowości, w której od końca XIX wieku leczono m.in. chorych na gruźlicę, a po roku 1945 – żołnierzy Armii Czerwonej. Dziś można tam zwiedzać opuszczone budynki wraz z przyległymi terenami zielonymi. Dodatkową atrakcję stanowi Baumkronenpfad – ścieżka spacerowa w koronach drzew.

IMG_4123
Beelitz-Heilstätten: Baumkronenpfad

Stacja kolejowa:
Beelitz-Heilstätten

Wskazówka:
Beelitz-Heilstätten od berlińskiej strefy C dzieli tylko jedna stacja, granicą strefy jest Seddin

4. Spreewald

Zaledwie godzinę jazdy od Berlina znajduje się region będący przeciwieństwem wielkomiejskiego zgiełku. Spreewald kojarzy się przede wszystkim z kulturą serbołużycką, ogórkami oraz aktywnym wypoczynkiem. Na początek polecam choćby kilkugodzinny pobyt w miejscowości Lübbenau połączony z wycieczką po kanałach Spreewaldu, np. trasą prowadzącą do malowniczej wioski Lehde. W Lübbenau znajduje się także aquapark Speewelten Bad, w którym można oglądać pingwiny.

Stacja kolejowa:
np. Lübbenau (Spreewald)

Wskazówka:
Podróżującym koleją w kilka osób może opłacić się kupno biletu grupowego Berlin-Brandenburg Ticket

5. Tropical Islands

Tak zwana Tropikalna Wyspa nie jest wprawdzie atrakcją związaną z regionem, mimo to należy ona do najliczniej odwiedzanych obiektów w okolicy. Tropical Islands to nie tylko wodny park rozrywki, a cały wakacyjny mikroświat zamknięty pod olbrzymią kopułą. Gra w minigolfa, lot balonem czy obserwowanie flamingów – co wolisz robić w przerwach między kąpielami w basenach?

DSCN2218
Tropical Islands

Stacja kolejowa:
Brand (Tropical Islands)

Wskazówka:
Między stacją kolejową a obiektem kursuje darmowy autobus

Więcej o Tropical Islands oraz innych aquaparkach w Brandenburgii:
Darmowy wstęp do Tropical Islands i innych aquaparków
Darmowy wstęp do aquaparków w dniu urodzin

 

Reklamy

5 uwag do wpisu “Okolice Berlina: Co zobaczyć w Brandenburgii?

    1. Warto! Szczególnie polecam przyjazd na przełomie kwietnia i maja, w trakcie festiwalu Baumblütenfest. Trudno pokazać to na zdjęciach, ale jest to fantastyczna impreza na świeżym powietrzu.

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s