Drezno: Jarmarki bożonarodzeniowe

Drezno to jedno z tych miejsc, które od razu kojarzą nam się z jarmarkami bożonarodzeniowymi. Najbardziej znany z nich – drezdeński Striezelmarkt – odbywa się regularnie już od niemal 600 lat, co plasuje go w czołówce najstarszych imprez tego typu na świecie. Wspólnie zastanówmy się nad tym, co każdej zimy przyciąga do Drezna ponad 2 miliony osób.

Striezelmarkt w Dreźnie

Jarmark świąteczny w Dreźnie

Idąc od dworca głównego w kierunku Striezelmarkt bardzo szybko natykamy się na pierwsze budki z grzanym winem rozstawione wzdłuż Prager Straße. Później jest już tylko lepiej. Najstarszy jarmark zajmuje bowiem całkiem spory plac Altmarkt. Na odwiedzających czekają tam dziesiątki stoisk, bajkowe dekoracje i kręcące się piramidy bożonarodzeniowe. Do lokalnych przysmaków należy świąteczna strucla – Dresdner Christstollen oraz nadziewany chlebek – Dresdner Handbrot. W weekendy adwentu do tego ostatniego ustawiają się naprawdę długie kolejki.

Dresdner Handbrot

Jarmarki na starówce w Dreźnie

Striezelmarkt to dopiero początek. Po dojściu do właściwej starówki natychmiast natrafiamy na kolejne stoiska. Ich kulminacja następuje w okolicach monumentalnej świątyni Frauenkirche, która znakomicie podkreśla świąteczną atmosferę. Możemy tu skusić się na parę łyków grzańca przyrządzonego z czerwonego bądź białego wina z lokalnych winnic.

Stare Miasto: Opera w Dreźnie

Szczególnie zatłoczona bywa uliczka Münzgasse prowadząca do Tarasów Brühla. Warto wspomnieć też o nieco ukrytym jarmarku średniowiecznym w Stallhof, gdzie w weekendy wstęp jest płatny.

IMG_4613
Münzgasse

Dresdner Neustadt – Po drugiej stronie Łaby

Po przejściu przez most Augustusbrücke znajdujemy się na Nowym Mieście. W całym Neustadt panuje luźna, małomiasteczkowa atmosfera. Wita nas tu złoty posąg króla Polski i elektora Saksonii Augusta II Mocnego galopującego na koniu w stronę… pstrokatego diabelskiego młyna. Także tutejszy Weihnachtsmarkt jest mniej elegancki, mniej zatłoczony i trochę bardziej ludzki.

Nowe Miasto w Dreźnie

Skosztujemy tu m.in. węgierskich, czeskich i słowackich przysmaków takich jak langosz czy słodki kurtosz kryjący się pod nazwą trdelník. Dobrze jest choć na chwilę zgubić się w uroczych, bocznych uliczkach Neustadt. Do najpiękniejszych należy m.in. Rähnitzgasse.

Rähnitzgasse w grudniu

Czy warto jechać do Drezna na jarmarki?

Warto! Drezno to przede wszystkim świetny kierunek dla tych, którzy dopiero rozpoczynają odkrywanie jarmarków świątecznych. Po mieście można poruszać się na piechotę, a wszystkie ważne punkty znajdują się blisko siebie. Do tego dochodzi wspaniała sceneria drezdeńskiej starówki. Wrażenie robi zwłaszcza podświetlony po zmroku kościół Frauenkirche. Ponadto jarmarki w Dreźnie są dość klasyczne i dają dobre wyobrażenie o tym, jak wygląda adwent w Niemczech.

Frauenkirche nocną porą

Osobom zainteresowanym głównie zwiedzaniem Drezna i traktującym jarmarki jako dodatek do szybkiego zaliczenia radzę przełożenie wycieczki na cieplejszą porę roku. O wiele przyjemniej zwiedza się to piękne miasto, kiedy nie ma w nim tłumów, wszystko kwitnie, a temperatura powietrza wynosi jakieś 20 stopni.

Inne teksty na blogu:

Zakupy w Dreźnie – Informacje praktyczne
Poczytaj o jarmarkach bożonarodzeniowych w Alzacji

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Drezno: Jarmarki bożonarodzeniowe

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s